2012. október 23., kedd

A határozott idejű munkaviszony 2.



A határozott időre szóló munkaviszony 2. (megszűnés, megszüntetés, elszámolási szabályok)

Mit kell tudni a határozott idejű munkaviszony megszűnéséről? A munkaviszony megszűnése és megszüntetése nem összekeverendő fogalmak.

A munkaviszony megszűnik a törvény 63. § - ában foglaltak bekövetkezésekor, azaz a törvény erejénél fogva, automatikusan, külön jognyilatkozat nélkül az alábbi esetekben:
- a munkavállaló halálakor,
- a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,
- a határozott idő lejártával,
valamint a törvényben meghatározott további két esetben. (2012. évi I. törvény 63. § (1) d) és e) pont).
Vagyis ha a munkaszerződésben naptárilag vagy más alkalmas módon, de egyértelműen meghatározott időtartam lejár, a munkaviszony automatikusan megszűnik és a felek kötelesek elszámolni egymással.

A munkaviszony megszüntetése már más kategória, mivel ehhez az egyik vagy mindkét fél jognyilatkozata (megállapodása) szükséges. A munkaviszony megszüntethető a törvény 64. § - ában foglaltak alapján
- közös megegyezéssel,
- felmondással,
- azonnali hatályú felmondással.

1.  A közös megegyezés a legegyszerűbb eset, mivel  a felek megállapodnak a munkaviszony megszüntetéséről, így indokolniuk sem kell a döntésüket és a munkaviszony ennek megfelelően megszűnik. Mind a határozott, mind a határozatlan tartamú munkaviszony megszüntethető közös megegyezéssel.

2.   A felmondás szabályai változtak az új kódexben. Kikerült ugyanis az eddigi rendes, illetve rendkívüli felmondásra vonatkozó distinkció és helyette egységesen csak a felmondás jogintézményét taglalja a törvény. A felmondás az egyik félnek a másikhoz intézett egyoldalú jognyilatkozata, amely a közléssel hatályosul, azaz a felmondási idő elteltével a munkaviszony külön elfogadó nyilatkozat nélkül is megszűnik. A felmondást a munkáltató továbbra is köteles indokolni (törvényben taxatíve meghatározott esetek kivételével), és a határozott idejű munkaviszonyának felmondással történő megszüntetését a munkavállaló is köteles megindokolni. A törvény plusz elemként rögzíti, hogy a munkavállalói felmondásnak csak olyan okra alapozva van helye, amely a munkavállaló számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné, vagy ez számára aránytalan sérelemmel járna, illetve ha a munkáltató személyében bekövetkezett változás miatt, a módosuló munkafeltételek aránytalan sérelemmel járnának, vagy lehetetlenné tennék a munkaviszonya fenntartását. 


Az új törvényi rendelkezések értelmében 2012. július 1-jétől a munkáltató és a munkavállaló jogosult a munkaviszony felmondással is megszüntetni. A felmondással szemben azonban érdemes tudni, hogy a törvény továbbra is szigorú követelményeket támaszt, vagyis a határozott idejú munkaviszony megszüntetésére csak bizonyos esetekben kerülhet sor. A munkáltató csak az alábbi esetekben szüntetheti meg felmondással a munkavállaló határozott idejű munkaviszonyát:
- felszámolás vagy csődeljárás tartama alatt, vagy
- a munkavállaló képességére alapított okból, vagy
- ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan külső ok következtében lehetetlenné válik.

Vagyis ha az előzőekben felsorolt feltételek egyike sem áll fenn, akkor a munkavállaló határozott idejű munkaviszonyát a munkáltató csak a próbaidő alatt indokolás nélkül, vagy azonnali hatályú indokolt felmondással, illetve indokolás nélkül azonnali hatályú felmondással szüntetheti meg. Ez utóbbi esetben a munkavállaló jogosult a határozott idejű munkaviszonyból hátralevő időre járó, de legfeljebb 12 havi távolléti díjra.

A munkavállaló számára is adott a munkaviszony megszüntetése felmondással, a munkavállaló azonban köteles a felmondását megindokolni. További feltétel, hogy a határozott idejű munkaviszony felmondással a munkavállaló részéreről csak akkor szüntethető meg, ha:

- a munkaviszony fenntartása számára lehetetlenné válna, illetve ha
- az a körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna.

Amennyiben ezek a feltételek nem állnak fenn, úgy a munkavállaló a határozott idejű munkaviszonyt kizárólag a próbaidő alatt indokolást nélkül, illetve a munkáltató súlyos kötelezettségszegése esetén azonnali hatályú felmondással szüntetheti meg, melyet a munkavállaló szintén köteles megindokolni.


3.  Azonnali hatállyal is megszüntethető a munkaviszony, mégpedig
- a korábbi rendkívüli felmondási vonatkozó esetben, vagy
- a próbaidő alatt,
még a határozott idő lejárta előtt.


Érdemes tehát mindkét oldalon megfontolni, hogy ki mit kockáztat a munkaviszony megszüntetésekor.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése