2012. november 20., kedd

A hírekből - Nyitott bíróság kezdeményezés



A hírek margójára 1. - Nyitott bíróság

A minap fél füllel hallgattam a híreket, de nem tudtam elmenni egy egészen üdítő újdonság mellett, és kicsit utána olvastam, mit is takar a „Nyitott bíróság” program. Egy egészen remek kezdeményezést indított útjára az Országos Bírósági Hivatal, amelynek célja az átlátható és nyitott igazságszolgáltatás működésébe való betekintés a középiskolások számára. A sorozatot Dr. Darák Péter, a Kúria elnökének “Hogyan válhatunk jogtudatos állampolgárrá” című előadása nyitotta meg a budapesti Lauder gimnáziumban. Őt követően bírósági vezetők középiskolákban - közülük többen a saját volt középiskolájukban – tartanak majd előadást.

A kezdeményezés mottója: "Attól félsz, amit nem ismersz." A szervezők szerint minél többet tudnak az igazságszolgáltatásról az odafordulók, annál inkább elfogadják és tisztelik döntéseit, annál nagyobb a bizalom a bíróságokban. A bizalom építését pedig nem lehet elég korán elkezdeni, ugyebár.

Az országos program célja, hogy középiskolások számára is megismerhetővé váljék a bíróságok igazgatása, szervezete és a bírósági eljárás. Az előadások mellett a diákok lehetőséget kapnak bírósági tárgyalások, és a Büntetés-végrehajtási Intézet megtekintésére is, valamint a program keretében tájékoztatást kapnak a hatalmi ágak megosztásáról, a bíróságok igazgatásáról, a bírói függetlenségről és mentelmi jogról, a bíróvá válásról, a bírósági szervezeti rendszerről, a tanácsok összetételéről, a büntető, polgári, közigazgatási, munkaügyi bírósági eljárásokról továbbá alapvető eljárási jogaikról és kötelezettségeikről. A legfontosabb cél, hogy a jövő generációja megismerje azokat az alapvető jogvédő intézményeket és kötelességeket, amelyek az ő elemi érdekeiket is védik a társadalomban.

A program keretein belül a fiatal korosztály betekintést nyerhet az igazságszolgáltatás munkájába, alapvető jogi ismereteik bővülhetnek, az alapvető jogi fogalmakkal tisztában lesznek, amely az élet minden területén a későbbi boldogulásukat is elősegíti. A program további célja, hogy azokban a jogi helyzetekben, amellyel még a középiskolások is mindennap találkozhatnak, kellő ismereteket szerezzenek és a program segítségével hatékonyabb igényérvényesítési képességgel rendelkezzenek.
Az előadások az életkori sajátosságoknak megfelelően nagy hangsúlyt fektetnek majd a fiatalkori áldozattá válás, illetve a fiatalkorú bűnözés, az internetes bűncselekmények, a kábítószerrel visszaélés, vagy éppen a diákság jogainak és a munka világába való belépésnek a kérdéseire.

A programban valamennyi ítélőtábla, törvényszék, az OBH, a Kúria és a helyi bíróságok részt vesznek. Az Országos Bírósági Hivatal felhívására Budapesten és vidéken – mintegy 50 - középiskola jelezte érdeklődését az előadás sorozat iránt, és mintegy 260 bíró, fogalmazó, titkár jelentkezett önként a felvilágosító munkában való közreműködésre.

A tervek szerint a Nyitott Bíróság elnevezésű program idővel az ország minden érdeklődő iskoláját elérheti. A távlati tervek között szerepel, hogy a tantervbe is beépüljenek a jogi alapismeretek, hiszen ma már a mindennapi élethez nélkülözhetetlen a polgári jog, a munkajog, a cégjog, a bank és biztosítási jog, vagy éppen szabálysértési jog elemi szintű tudása. Egy felnőtt embernek tisztában kell lennie azzal, mit jelent például hivatalosan tanúsítani valamit, mire kell figyelni ingatlan adásvételnél, szavatossági jogok érvényesítésénél, avagy mit követ el, aki akár csak szívességből más aláírását írja egy hivatalos iratra.

Szerintem abban egyetérthetünk, hogy a „Nyitott bíróság” a magyar jogásztársadalom oldaláról már régóta várt és „üdítő” kezdeményezés, és reméljük, hogy a hozzá fűzött reményeket beváltva növeli a társadalom jogi tudatosságának szintjét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése