A fizetési meghagyásos eljárás új szabályai és tapasztalatai
A 2009. évi L. törvény új szabályokat alkotott, amelyeket mérföldkőnek is tekintetünk a fizetési meghagyások kezelésének területén. Az új törvény értelmében lehetőség nyílik az eddig csak papír alapon létező fizetési meghagyások elektronikus kibocsátására, valamint 2010. június 1. napjától kezdődően a bíróságok helyett közjegyzői hatáskörbe kerül az eljárások lefolytatása.
A 2009. évi L. törvény új szabályokat alkotott, amelyeket mérföldkőnek is tekintetünk a fizetési meghagyások kezelésének területén. Az új törvény értelmében lehetőség nyílik az eddig csak papír alapon létező fizetési meghagyások elektronikus kibocsátására, valamint 2010. június 1. napjától kezdődően a bíróságok helyett közjegyzői hatáskörbe kerül az eljárások lefolytatása.
A
törvény rendelkezései értelmében 2010.
július 1. napjától kizárólag fizetési meghagyásos eljárásban érvényesíthető
a pénz fizetésére irányuló lejárt követelés, ha a kötelezettnek van ismert
belföldi lakóhelye vagy tartózkodási helye, illetve székhelye, és amelynek összege az egymillió forintot nem
haladja meg. Az egymillió forintot meghaladó követeléseket is ebben az
eljárásban célszerű érvényesíteni, hiszen a bírósági peres eljárásnál sokkal
gyorsabb, egyszerűbb és olcsóbb peren kívüli eljárásról van szó. A követelés kizárólag
fizetési meghagyás útján érvényesíthető, és a jogi képviselettel rendelkezők,
valamint a jogi személyek számára kötelezővé válik a fizetési meghagyás
elektronikus úton történő benyújtása. Ez a lehető
legjelentősebb mértékben változtat a korábbi rögzült szokásokon: június óta a bíróságok
helyett a közjegyzők folytatják le az eljárásokat, ennek
érdekében pedig kidolgozásra került a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) egységes
informatikai rendszere, amely elektronikusan és automatikusan
végzi a fizetési meghagyás kibocsátását.
Az eljárás a közjegyző,
mint hatóság előtt folyik. A Magyar Közjegyzői Kamara
internetes oldala a www.mokk.hu
címen érhető el.
Célszerű a követelés alapjául szolgáló minden iratot (pl. szerződés, számla, tartozás elismerő nyilatkozat stb) összegyűjteni, beleértve minden a kötelezettnek esetlegesen küldött felszólítást is. Ha a hitelezőnek nincsen semmilyen írásos bizonyítéka, a fizetési meghagyásos eljárás akkor is lefolytatható, ilyen esetben egyéb bizonyítékok (pl. tanú) segíthetik az igényérvényesítést.
A közjegyző a fizetési
meghagyást legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított három munkanapon belül
bocsátja ki. A fizetési meghagyás ellen a kötelezett annak kézbesítésétől
számított tizenöt napon belül a közjegyzőnél ellentmondással élhet.
Optimális esetben és azzal a feltételezéssel élve, hogy a kötelezett átveszi a közjegyzőtől érkező levelet, körülbelül három hét alatt jogerőssé válhat a fizetési meghagyás. Ha a kötelezett nem veszi át a küldeményt, úgy az eljárás késedelmet szenvedhet, azonban ez nem jelenti azt, hogy ebben az esetben ne lehetne jogerős a fizetési meghagyás, ugyanis a postai úton megküldött iratokat a kézbesítés megkísérlésének napján kézbesítettnek kell tekinteni, ha a címzett az átvételt megtagadta. Ha a kézbesítés azért volt eredménytelen, mert a címzett az iratot nem vette át (vagyis az irat közjegyzőhöz "nem kereste" jelzéssel érkezett vissza), az iratot a postai kézbesítés második megkísérlésének napját követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni. Még ebben az esetben is jóval gyorsabb az eljárás, mint ahogy azt korábban tapasztalhattuk a bírósági eljárásban.
Ha a kibocsátott meghagyást
ellentmondással határidőn belül nem támadták meg, annak ugyanolyan
hatálya van, mint a jogerős ítéletnek. A jogerős fizetési
meghagyás birtokában még hátra van a hitelező számára a végrehajtás. A végrehajtási kérelmet szintén elektronikus
úton kell benyújtani. A végrehajtási lap az önálló bírósági végrehajtó
hatáskörébe tartozó ügyben elektronikus közokiratként kerül kiállításra.
Mi az elektronikus fizetési meghagyás?
Az elektronikus fizetési meghagyás egy új, gyors, peren kívüli eszköz arra, hogy a hitelezők követelése pereskedés nélkül végrehajthatóvá váljon. A korábbi szabályozás szerint a bíróságok feladatkörébe tartozott a fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmek elintézése. Ez hosszadalmassá tette már a kérelem benyújtására való felkészülést is, hiszen a kérelmeket postai úton vagy személyesen, több példányban kellett benyújtani a bírósághoz, ahol a manuális feldolgozás után hetek múlva, nem ritkán több mint egy hónap múlva került a bírók asztalára a kérelem. 2010. július 1. napjától azonban közjegyzői hatáskörbe került az eljárás, és talán még ennél is fontosabb újítás, hogy az elektronikus eljárásban három napra csökkent a kérelem elbírálásának határideje.
A jogszabály által előírt szükséges feltételek megteremtése nem kis feladatot rótt a Magyar Országos Közjegyzői Kamarára, hiszen a közjegyzők a MOKK interneten elérhető, országosan egységes számítástechnikai rendszere használatával, gépi adatfeldolgozással kötelesek eljárni az új szabályok értelmében. Sőt, a kifejezetten emberi közreműködést nem igénylő eljárási cselekmények - ha azok megtételének törvényi feltételei fennállnak - a MOKK rendszere útján automatizáltan is elvégezhetőek. Az sem mellékes követelmény, hogy a rendszernek a kérelmek elektronikus úton történő előterjesztésére is alkalmasnak kell lennie.
A közjegyző a beadvány adatait haladéktalanul, de legfeljebb három munkanapon belül köteles lesz rögzíteni a MOKK rendszerében, határozatait és más iratait szintén e rendszeren keresztül állítja elő. Az így előállított és központilag kinyomtatott jegyzőkönyv, aktanyomat és határozat tartalmazza az eljáró közjegyző nevét, székhelyét és bélyegzőlenyomatának képét, és a közjegyző aláírása nélkül is hiteles.
Az eljárásban a közjegyző illetékessége az ország egész területére kiterjed. Az elektronikus úton előterjesztett fizetési meghagyás kibocsátása iránti kérelmek elosztása a MOKK rendszerének alkalmazásával automatikusan, a közjegyzői székhelyek között egyenlő arányban történik majd. A papír alapon benyújtott és a szóban előterjesztett kérelmek folytán indult eljárásban pedig az a közjegyző jár el, akihez a kérelmet benyújtották, illetve akinél azt előterjesztették. A kérelem bármelyik közjegyzőnél benyújtható vagy előterjeszthető.
Mennyibe kerül az eljárás?
A fizetési meghagyásos eljárásért eljárási díjat kell fizetni. A fizetési meghagyásos eljárásért fizetendő díjalap a rendszer üzemeltetési költségeinek, valamint a közjegyzők munkadíjának és költségeinek fedezésére szolgál. Az eljárási díj alapja a pénzkövetelésnek az eljárás megindításakor fennálló, járulékok nélkül számított értéke (díjalap).
A díjalap után az eljárási díj mértéke:
- az alapeljárásban 3%, de legalább 5000 forint, legfeljebb 300 000 forint;
- a részletekben való teljesítés, fizetésre halasztás iránt kezdeményezett eljárásban 1%, de legalább 5000 forint, legfeljebb 15 000 forint;
- a kiszabott pénzbírság megfizetésére halasztás vagy részletfizetés engedélyezése iránt kezdeményezett eljárásban 1%, de legalább 5000 forint, legfeljebb 15 000 forint.
A fizetési meghagyásos eljárásban illetéket nem kell
fizetni, kivéve néhány esetet, amikor az ügy bírósági eljárássá
alakul.
Ha a fél egy eljárásban egy jogviszonyból eredő több igényét vagy több jogviszonyból eredő igényeit érvényesíti, a pénzkövetelés értékének megállapításakor - a járulékok figyelmen kívül hagyásával - az előterjesztett igények együttes értékét kell figyelembe venni. Az eljárási díj mértéke az alapeljárásban 3%, de legalább 5000 forint és legfeljebb 300 000 forint. Az alapeljárásban a díj mértéke nem lehet kevesebb annyiszor 1000 forintnál, mint ahány fél van. Az eljárási díjat a jogosult az eljárás megindításakor köteles előlegezni, de a fizetési meghagyás által a kötelezett viseli végül a költségeit, azaz minden felmerült költséget (beleértve az ügyvédi díjat is) köteles megtéríteni a jogosultnak, ezen költségek ugyanis a végrehajtható meghagyás részévé válnak.
Az ügyvédi munkadíj általában az eljárási díj mértékéhez igazodik, azonban rendszerint minimálisan egy órás díj felszámításával egyenlő. Amennyiben a kötelezett nem teljesít önként, a végrehajtás elrendeléséért díjat kell fizetni, melynek mértéke a díjalap 1%-a, de legalább 5000 forint, legfeljebb 150 000 forint. A végrehajtási díjat a végrehajtást kérő előlegezi és az adós viseli. A végrehajtási díjat végrehajtási költségként kell behajtani.
A végrehajtási kérelmet, valamint a biztosítási intézkedés iránti kérelmet az erre rendszeresített űrlapon, elektronikus úton kell benyújtani. A végrehajtási lap elektronikus közokiratként kerül kiállításra, és egy példányban, elektronikus úton, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kamara elektronikus rendszerén keresztül kerül megküldésre a végrehajtónak. A végrehajtás elrendelése díjköteles. A végrehajtás tipikusan az adós bankszámlájára vezetett inkasszóval kezdődik, de az adós bármely vagyona végrehajtás alá vonható, a meghatározott törvényi feltételek érvényesülése esetén.
Milyen követelések érvényesítésére nem alkalmas a fizetési meghagyásos eljárás?
Nem érvényesíthető a követelés fizetési meghagyás útján, ha még le nem járt követelésről van szó. Akadályt képezhet továbbá az is, ha a kötelezettnek nincs ismert belföldi lakóhelye vagy tartózkodási helye, illetve székhelye vagy képviselete (vagyis: idézési címe) és nem lehet érvényesíteni ilyen formában a munkaviszonyból, közalkalmazotti jogviszonyból, közszolgálati jogviszonyból, szolgálati jogviszonyból, szövetkezeti tag munkaviszony jellegű jogviszonyából és a bedolgozói jogviszonyból eredő követeléseket. Vannak olyan esetek, amikor lehet ugyan fizetési meghagyás iránti eljárást kezdeményezni, de a felszámolási eljárás olcsóbb, vagy hatásosabb eszköz.
Az hitelező számára a fizetési meghagyás mellett egyéb eszközök is rendelkezésre állnak, hogy követelésének érvényt szerezzen. Kezdetben a felszólító levél (levelek), a peren kívüli megállapodás, majd a peres eljárás, felszámolási eljárás kezdeményezése is alternatívát jelenthet. Azonban az újraszabályozott fizetési meghagyásos eljárás gyorsasága, célszerűsége és egyszerűsége miatt valószínűleg az elsődleges jogérvényesítési megoldássá válhat a közeljövőben.